Náhodný jav je výsledok náhodného pokusu, o ktorom je možné po vykonaní pokusu rozhodnúť, či nastal alebo nenastal. Jeho typickým rysom je, že môže, ale nemusí nastať. Pravdepodobnosť javu je miera očakávania, že jav nastane. Pravdepodobnosť je číslo medzi 0 a 1. V bežnom jazyku vyjadrujeme často pravdepodobnosť v percentách, čo je stonásobok pravdepodobnosti používanej v matematike.
Pojmy a značenie
jav elementárny
0 \leq P(A) \leq 1
základný výsledok pokusu, ktorý nie je možné ďalej rozložiť
jav istý
P(A) = 1
nastane vždy
jav nemožný
P(A) = 0
nenastane nikdy
B je jav opačný k javu A
P(B) = 1-P(A)
B nastane práve vtedy, keď nenastane A
javy A a B sú nezlúčiteľné
A\cap B=\emptyset
javy A a B nemôžu nastať súčasne
Príklad
Vo vrecku mám päť guľôčok, z toho dve sú červené, dve modré a jedna žltá. Guľôčky sa okrem farby nelíšia. Pokus spočíva v tom, že z vrecka námatkovo vytiahnem guľôčku.
„Vytiahnem červenú guľôčku.“ je náhodný jav. Ide o jav elementárny. Jeho pravdepodobnosť je 0,4 (v bežnej reči by sme mohli povedať 40 %).
„Vytiahnem červenú alebo žltú guľôčku.“ je zložený jav. Jeho pravdepodobnosť je 0,6.
Tu nám môžete napísať odkaz či popísať dojmy, ako sa vám systém používa. Ak máte nejakú zásadnejšiu správu, zvoľte, prosím, jednu z ďalších kategórií.
Ak hlásite chybu, upresnite, prosím, v čom presne spočíva. Ak máte návrh na rozšírenie obsahu, uvítame, keď popíšete konkrétnu ukážku. Nezasielajte, prosím, otázky na prezradenie riešení úloh alebo na vysvetlenie postupu.
Skôr než položíte otázku, skontrolujte časté otázky.