Nastavenie cvičení


Pozor, nastavenia sú platné iba pre toto cvičenie a systém.

viemeto.eu/FR3


Stiahnuť QR kód

Typy štatistických dát

Zamyslime sa nad štatistickým súborom zvieratiek z Hrusíc. Vezmime z neho tri jednotky na ukážku: kocúrika Mikeša, kozla Bobeša a prasiatko Pašíka. Budeme si pri nich všímať rôzne typy znakov.

Nominálny znak nadobúda hodnôt, pri ktorých môžeme testovať rovnosť, teda určiť, či sú rovnaké alebo rôzné. Napríklad meno, farba.

Ordinálny znak nadobúda hodnôt, pri ktorých môžeme testovať rovnosť a ktoré ešte aj dokážeme porovnávať, teda určiť, ktorá z dvoch rôznych hodnôt je menšia a ktorá väčšia. Napríklad známka z matematiky, veľkosť oblečenia (XS, S, M, L, XL), obľuba brokolicovej polievky („fuj“,„dá sa“,„mňam“).

Intervalový znak nadobúda hodnôt, pri ktorých môžeme testovať rovnosť, porovnávať ich a určiť rozdiel dvoch hodnôt, teda rovnaký interval medzi jednou a druhou dvojicou hodnôt vyjadruje aj rovnaký rozdiel v intenzite skúmanej vlastnosti. Napríklad teplota v stupňoch Celzia, rok narodenia.

Pomerný znak nadobúda hodnôt, pri ktorých môžeme testovať rovnosť, porovnávať ich, určiť rozdiel dvoch hodnôt a určiť pomer dvoch hodnôt, teda spočítať ich podiel, ktorý zmysluplne vyjadruje koľkokrát je jedna hodnota väčšia než druhá. Napríklad teplota v stupňoch Kelvina, hmotnosť. Teplota v stupňoch Celzia môže ísť aj do záporných čísel a teleso s teplotou 10 °C nemá dvakrát väčšiu kinetickú energiu častíc než teleso s teplotou 5 °C, takže teplota v stupňoch Celzia nie je pomerný znak.

Alternatívny znak je pojem mimo túto hierarchiu, znamená to, že znak nadobúda len dve hodnoty. Napríklad zdravý – chorý, s topánkami – bez topánok.

Zatvoriť

Typy štatistických dát (stredné)

Vyriešené:

NAPÍŠTE NÁM

Neviete si rady?

Najprv sa, prosím, pozrite na časté otázky:

Časté otázky

Čoho sa správa týka?

Odkaz Obsah Ovládanie Prihlásenie Licencia