Typy štatistických dát

F6G
Zkopírovat krátkou adresu (viemeto.eu/F6G)
Ukázať QR kód

viemeto.eu/F6G


Stiahnuť QR kód
Ukázať/skryť súhrn

Zamyslime sa nad štatistickým súborom zvieratiek z Hrusíc. Vezmime z neho tri jednotky na ukážku: kocúrika Mikeša, kozla Bobeša a prasiatko Pašíka. Budeme si pri nich všímať rôzne typy znakov.

Nominálny znak nadobúda hodnôt, pri ktorých môžeme testovať rovnosť, teda určiť, či sú rovnaké alebo rôzné. Napríklad meno, farba.

Ordinálny znak nadobúda hodnôt, pri ktorých môžeme testovať rovnosť a ktoré ešte aj dokážeme porovnávať, teda určiť, ktorá z dvoch rôznych hodnôt je menšia a ktorá väčšia. Napríklad známka z matematiky, veľkosť oblečenia (XS, S, M, L, XL), obľuba brokolicovej polievky („fuj“,„dá sa“,„mňam“).

Intervalový znak nadobúda hodnôt, pri ktorých môžeme testovať rovnosť, porovnávať ich a určiť rozdiel dvoch hodnôt, teda rovnaký interval medzi jednou a druhou dvojicou hodnôt vyjadruje aj rovnaký rozdiel v intenzite skúmanej vlastnosti. Napríklad teplota v stupňoch Celzia, rok narodenia.

Pomerný znak nadobúda hodnôt, pri ktorých môžeme testovať rovnosť, porovnávať ich, určiť rozdiel dvoch hodnôt a určiť pomer dvoch hodnôt, teda spočítať ich podiel, ktorý zmysluplne vyjadruje koľkokrát je jedna hodnota väčšia než druhá. Napríklad teplota v stupňoch Kelvina, hmotnosť. Teplota v stupňoch Celzia môže ísť aj do záporných čísel a teleso s teplotou 10 °C nemá dvakrát väčšiu kinetickú energiu častíc než teleso s teplotou 5 °C, takže teplota v stupňoch Celzia nie je pomerný znak.

Alternatívny znak je pojem mimo túto hierarchiu, znamená to, že znak nadobúda len dve hodnoty. Napríklad zdravý – chorý, s topánkami – bez topánok.

Vysvetlenie mi pomohlo
Vysvetlenie mi nepomohlo
Súhrn je skrytý.

Rozhodovačka

Rýchle precvičovanie výberom z dvoch možností.


Typy štatistických dát  
Zobraziť vysvetlenie témy


NAPÍŠTE NÁM

Ďakujeme za vašu správu, bola úspešne odoslaná.

Napíšte nám

Neviete si rady?

Najprv sa, prosím, pozrite na časté otázky:

Čoho sa správa týka?

Odkaz Obsah Ovládanie Prihlásenie Licencia