Nastavenie cvičení


Pozor, nastavenia sú platné iba pre toto cvičenie a systém.

viemeto.eu/FNA


Stiahnuť QR kód

Spojnicové grafy

Spojnicový graf znázorňuje dáta pomocou bodov spojených do lomených čiar alebo kriviek. Najvhodnejší je v prípade dát, ktoré sú prirodzene usporiadané do postupností, napríklad podľa času.

Ukážka:

Ako je možné vidieť na grafe v ukážke, hodnoty na osiach (napríklad dĺžka vlasov v centimetroch) sa nemusia vôbec začínať nulou. V našom grafe sa začínajú hodnoty na zvislej osi číslom 60.

V ukážke sú zobrazované hodnoty dĺžky vlasov dvoch princezien v závislosti od času. Tmavomodrá lomená čiara ukazuje dĺžku vlasov Zlatovlásky od januára do decembra. Vidíme, že princeznej postupne rastú vlasy. Od januára do februára sa dĺžka vlasov Zlatovlásky zväčšila z 80 cm na zhruba 81 cm.

Oranžová lomená čiara znázorňuje dĺžku vlasov princeznej Elsy od januára do decembra. Na spojnicovom grafe môžeme jednoducho porovnať hodnoty na zvislej osi (dĺžka vlasov) pri bodoch s rovnakou hodnotou na vodorovnej osi (rovnaký mesiac). Napríklad v apríli mala Elsa vlasy dlhé zhruba 72 cm a Zlatovláska zhruba 83 cm.

Na prvý pohľad si všimneme, že oranžová lomená čiara sa nachádza pod tmavomodrou lomenou čiarou a nikde sa nekrížia. Takže Zlatovláska má vždy dlhšie vlasy než Elsa. Keby sa v niektorom časovom bode lomené čiary prekrížili alebo prekrývali, znamenalo by to čas, kedy mali obe princezné rovnako dlhé vlasy.

Zavřít

Spojnicové grafy (ľahké)

Vyriešené:

NAPÍŠTE NÁM

Neviete si rady?

Najprv sa, prosím, pozrite na časté otázky:

Časté otázky Návody pre rodičov Návody pre učiteľov

Čoho sa správa týka?

Odkaz Obsah Ovládanie Prihlásenie Licencia